fbpx

POLAROIDY – CZYM SĄ, JAK SIĘ DO NICH PRZYGOTOWAĆ I JAK JE WYKONAĆ SAMODZIELNIE #blog

Czym są Polaroidy i jak należy je wykonać?
Polaroidy, czy też potocznie „Polasy” to zdjęcia, które mają na celu pokazać naturalny wygląd modela lub modelki. Nazwa pochodzi od marki aparatu Polaroid, który w czasach sprzed fotografii cyfrowej dawał możliwość uzyskania zdjęć prawie natychmiastowo. Agencja modelek wykonuje polaroidy, bądź prosi o nie modeli w celu prezentacji ich naturalnej sylwetki i wyglądu. Fotografowie i klienci, którzy będą pracować z modelami często wymagają przedstawienia aktualnych polaroidów, by dowiedzieć się jak prezentuje się dana osoba bez makijażu, wystylizowanych fryzur, a przede wszystkim bez retuszu. W dobie „Photoshopa” zdjęcia reklamowe nie zawsze pokazują pełną prawdę o osobach na nich się znajdujących. Agencja UNIQUE AGENCY dość często aktualizuje bazę polaroidową reprezentowanych przez siebie osób. Zmiany długości, koloru włosów, lub inne ingerencje w wygląd powinny być szybko uaktualnione nowymi zdjęciami typu Polaroid. Produkcja sesji reklamowych to często sztab ludzi, którzy przygotowują stylizacje, makijaże i fryzury dopasowując je do wyglądu wybranych przez siebie osób, stąd tak duża waga pełnej informacji o aktualnym wyglądzie modeli.
Jak się przygotować do Polaroidów?
 • Dobrze je robić na pełnej świeżości, być wyspanym i mieć dobre samopoczucie. Zmęczenie jest widoczne na twarzy, a trzeba pamiętać, że potencjalny klient zwykle nie zna modela z innych naturalnych zdjęć. Warto się postarać zatem o nienaganną prezentację swojej urody.
 • Do polaroidów nie robi się makijażu. 100% sauté!
 • Zdjęcia robi się zwykle w bieliźnie. Panowie w bokserkach, a panie w majtkach i staniku, oraz klasycznych szpilkach, lub boso.
 • Lepiej jeśli bielizna jest klasyczna, bez wielu zdobień, najlepiej koloru cielistego.
 • Potrzebne są zdjęcia całej sylwetki z przodu, obu boków i  z tyłu. Podobnie należy wykonać portrety. Jeśli model/modelka ma długie włosy, warto wszystkie zdjęcia powtórzyć ze spiętym włosami by pokazać kształt twarzy i linię żuchwy. Mile widziane jest też dodatkowe zdjęcie z uśmiechem. W Polaroidach nie chodzi o umiejętności pozowania, należy na nich stać prosto bez wypinania bioder, choć jedna taka fotografia na pewno nie zaszkodzi.
 • WIelu klientów wymaga także zdjęć dłoni, warto je mieć także zawarte w polaroidach.
Jak wykonać Polaroidy samemu?
 • Najlepiej poprosić fotografa, by w wolnej chwili pomógł w ich wykonaniu. Fotografowie mody zwykle wiedzą jak to zrobić profesjonalnie i zajmie im to kilkanaście minut.
 • Wbrew pozorom nie jest to jednak wcale trudne i można „polaroidy” wykonać samemu, nawet smartfonem, trzeba spełnić tylko kilka warunków
 • Zdjęcia typu polaroid bardzo dobrze wykonać w świetle dziennym. Należy zadbać o jasne wnętrze oraz o jednolite tło.
 • Zdjęcia sylwetki warto wykonać mniej więcej z poziomu pępka, aby na zdjęciu było widać właściwe proporcje. Do portretów aparat należy ustawić wyżej, na wysokości twarzy.
 • Wszystkie zdjęcia muszą być ostre i przedstawiać naturalne proporcje. Jeśli są wykonywane smartfonem, to warto się trochę bardziej odsunąć. Najnowsze smartfony wyposażone są w kilka obiektywów, najlepiej skorzystać z tego zbliżonego do długości 50mm dla klasycznej pełnej klatki.
Agencja UNIQUE AGENCY wykonuje dla swoich modeli polaroidy bezpłatnie i stara się je regularnie aktualizować.

Model: Klaudia / UNIQUE AGENCY